Perussuomalaiset

ke 12.12.2018

Perussuomalaisille Karjalainen kieliteko –palkinto

Mediatiedote 12.12.2018
Julkaisuvapaa

Perussuomalaiset vastaanottivat 11.12.2018 eduskunnassa Karjalainen kieliteko 2018 -palkinnon.

Palkinnon myönsi Karjalan kielen lautakunta tunnustuksena karjalan kielen aseman tai karjalankielisten palveluiden edistämiseksi tehdystä ansiokkaasta työstä.

– Perussuomalaisten kielipoliittisen ohjelma tavoittelee virallista asemaa karjalan kielelle sen kotiseutualueilla. Kielen siirtymistä uudelle sukupolvelle tulee tukea koko maassa, kansanedustaja Juho Eerola (ps.) toteaa.

– Karjalan kieli ja kulttuuri ovat vahva osa kulttuuriperimäämme, ja siksi niiden vaaliminen kuuluu nyt ja jatkossakin ohjelmiimme, perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Sakari Puisto täsmentää.

Perussuomalaiset ovat eduskunnassa saaneet rahoitusta tavoitteilleen. Pitkään tavoiteltuja varoja kielen elvyttämiseksi annettiin ensimmäisen kerran vuonna 2017.

– Olemme erittäin tyytyväisiä, että perussuomalaisten aloitteesta karjan kielen elvyttämiseen on vihdoin myönnetty viimeisenä parina vuotena rahaa valtion niin sanotuista joululahjavaroista, eduskuntaryhmän pääsihteeri Antti Valpas huomauttaa.

Palkinnon luovuttivat Karjalan kielen lautakunnan puheenjohtaja Arkkipiispa Leo, Juha Kotipelto Karjalan kielen seuran hallituksesta, lautakunnan varapuheenjohtajana toimiva karjalan kielen professori Vesa Koivisto Itä-Suomen yliopistosta sekä Karjalan kielen seuran sihteeri Pertti Lampi.

Palkintoa olivat vastaanottamassa kansanedustaja Juho Eerola, eduskuntaryhmän pääsihteeri Antti Valpas ja poliittinen suunnittelija Sakari Puisto.