Perussuomalaiset

Kansanedustajat

01 Helsingin vaalipiiri

Mika Raatikainen

Helsinki Rikosylikonstaapeli s. 07.11.1961 09 432 3058 Lakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2017-
Puolustusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015-
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.02.2017-
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 11.11.2015-
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (jäsen) 10.06.2015- , (Puheenjohtaja) 2015-
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 10.06.2016-

Avustaja

Pia Kopra 09 432 4042 pia.kopra@eduskunta.fi

02 Uudenmaan vaalipiiri

Leena Meri

Hyvinkää Varatuomari
Henkikirjoittaja
s. 12.4.1968 09-432 3165 Perustuslakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 30.06.2017 -
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 09.06.2015 -

Arja Juvonen

Espoo Geronomi (AMK) s. 08.12.1967 09 432 3060 Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 –
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 –
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 23.02.2018 –
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 23.04.2019 –
Työvaliokunta Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 23.04.2019 –

Mika Niikko

Vantaa Nuorisojärjestöjohtaja
Yrittäjä
s. 20.01.1967 09 432 3129 Kansliatoimikunta (jäsen) 02.05.2019–
Suuri valiokunta (jäsen) 09.06.2015–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 26.11.2014–
Työvaliokunta Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (jäsen) 23.04.2019–

Avustaja

Susanna Honkamaa 09 432 4129 susanna.honkamaa@eduskunta.fi

03 Varsinais-Suomen vaalipiiri

Ville Tavio

Turku Lakimies
Yrittäjä
s. 25.06.1984 09 432 3177 Suuri valiokunta (varajäsen) 30.06.2017–
Hallintovaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Lakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015–, (Puheenjohtaja) 02.05.2019–
Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 16.05.2017-
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 15.12.2016-31.05.2019
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 23.04.2019–
Työvaliokunta Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 23.04.2019–

Avustaja

Tuomas Tähti 09 432 4177 tuomas.tahti@eduskunta.fi

Mikko Lundén

Salo Kauppias s. 14.11.1979 09 432 3138 Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–

Ritva Kike Elomaa

Masku Yrittäjä
Röntgenhoitaja
s. 16.07.1955 09 432 3022 Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017 -
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 30.06.2017 -
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 25.11.2014 -
Liikuntaneuvosto (jäsen)
Perussuomalaiset Naiset ry (puheenjohtaja)
Rintamamiesneuvottelukunta (varajäsen)
Arkadia seura johtokunta (jäsen)
Eduskunta eläinsuojeluryhmä (puheenjohtaja)

Avustaja

Lari Vilkman 09 432 4022 lari.vilkman@eduskunta.fi

05 Ahvenanmaan vaalipiiri

06 Hämeen vaalipiiri

Rami Lehto

Lahti Sähkövoimatekniikan mekaanikko s. 15.03.1973 (09) 432 3087 Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 30.06.2017 –
Ympäristövaliokunta (jäsen) 09.06.2015 –
Eduskunnan kirjaston hallitus (varajäsen) 09.06.2015 –

Avustaja

Maarit Tuomi 09 432 4087 maarit.tuomi@eduskunta.fi

Jari Ronkainen

Hollola Kirvesmies s. 28.05.1972 09 432 3141 Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 09.06.2015-
Puolustusvaliokunta (jäsen) 30.06.2017-
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 09.06.2015-
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 29.06.2015-

Avustaja

Timo Karhunen 09 432 4141, 050 574 2167 timo.karhunen@eduskunta.fi

07 Pirkanmaan vaalipiiri

Sami Savio

Ylöjärvi Diplomi-insinööri
Ekonomi
s. 23.09.1975 09 432 3149 Sivistysvaliokunta (jäsen) 30.06.2017-
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 09.06.2015-
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.06.2015-

Veijo Niemi

Lempäälä Rikosylikonstaapeli
Pääluottamusmies
s. 04.06.1954 09 432 3108 Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–

Sakari Puisto

Tampere Filosofian tohtori s. 19.12.1976 09 432 3171 Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 02.05.2019–

08 Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Jani Mäkelä

Lappeenranta Järjestelmäasiantuntija s. 21.10.1976 09 432 3109 Suuri valiokunta (jäsen) 16.05.2017–, (Ensimmäinen varapuheenjohtaja) 02.05.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 09.06.2015–
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 23.04.2019–

Avustaja

Mikko Kokko 09 432 4109 mikko.kokko@eduskunta.fi

Juho Eerola

Kotka Yrittäjä
Tulkkikoordinaattori
s. 24.02.1975 09 432 3013 Puhemiehistö (Ensimmäinen varapuhemies) 24.04.2019 –
Puhemiesneuvosto (Ensimmäinen varapuhemies) 24.04.2019 –
Kansliatoimikunta (Ensimmäinen varapuhemies) 24.04.2019 –
Kansainvälisten asiain foorumi (Ensimmäinen varapuhemies) 24.04.2019 –

Avustaja

Vilhelm Junnila 09 432 4013 vilhelm.junnila@eduskunta.fi

09 Savo-Karjalan vaalipiiri

10 Vaasan vaalipiiri

Juha Mäenpää

Ilmajoki Koneinsinööri
Ammatillinen erityisopettaja
s. 25.10.1971 09 432 3042 Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–

11 Keski-Suomen vaalipiiri

Jouni Kotiaho

Jämsä Kuljetusyrittäjä s. 23.02.1958 (09) 432 3134 Perustuslakivaliokunta (jäsen) 02.05.2019 –
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019 –
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 02.05.2019 –

12 Oulun vaalipiiri

Olli Immonen

Oulu Turvallisuusvalvoja
Kaupunginvaltuutettu
s. 18.02.1986 (09) 432 304 Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2017–
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 30.06.2017–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 09.06.2015–

13 Lapin vaalipiiri

Kaisa Juuso

Tornio FK
Kansainvälisen sairaanhoidon erityisasiantuntija
s. 23.09.1960 (09) 432 3075 Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 02.05.2019 –
Lakivaliokunta (varajäsen) 02.05.2019 –
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 02.05.2019 –
Työvaliokunta Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (jäsen) 23.04.2019 –