Perussuomalaiset

ma 4.12.2023 Muokattu ma 4.12.2023 16:48

Lauri Laitinen jatkaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajana

Tiedote

3.12.2023

Perussuomalainen Nuoriso järjesti syyskokouksen Lappeenrannassa 2.-3.12.2023, jossa valittiin uusi hallitus vuodelle 2024. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Lauri Laitinen Lappeenrannasta. Laitinen valittiin ensimmäisen kerran yhdistyksen puheenjohtajaksi toukokuussa 2023 Joakim Vigeliuksen noustua eduskuntaan. 20-vuotias Laitinen opiskelee ensihoitajaksi LAB-ammattikorkeakoulussa.

Pääsihteeriksi valittiin Eetu Saarenpää Raahesta, 1. varapuheenjohtajaksi Marcus Toppari Lapualta, 2. varapuheenjohtajaksi Ami Kimanen Helsingistä, 3. varapuheenjohtajaksi Jonni Levaniemi Hämeenlinnasta.

Hallituksen jäseniksi valittiin Noora Korpela Salosta, Ava Vuorenpää Pirkkalasta, Ville Heinikainen Lappeenrannasta sekä Jaakko Leppänen Helsingistä. Lisäksi hallituksessa kaksivuotiskauttaan jatkavat Nanna Väätäinen Kuopiosta sekä Vilma Nyman Laihialta.

Varajäseniksi valittiin Joona Mäntynen Helsingistä, Jere Ollonen Rovaniemeltä, Tuulia Alanko Vantaalta, Samuel Luukkanen Joensuusta, Tino Salmi Raumalta sekä Elias Rosengrén Ylöjärveltä.

Kuvassa PS-Nuorison vuoden 2024 hallitus (ilman varajäseniä, kuvannut Ruusu Leppänen).

Hallituksen jäsenet kuvassa järjestyksessä vasemmalta alkaen: Ami Kimanen, Ava Vuorenpää, Jonni Levaniemi, Lauri Laitinen, Jaakko Leppänen, Vilma Nyman, Marcus Toppari, Nanna Väätäinen, Eetu Saarenpää, Noora Korpela ja Ville Heinikainen.

Lisätietoja:

Lauri Laitinen
Puheenjohtaja, Perussuomalainen Nuoriso
040 049 0200